STATUS I PARLAMENTET.DK
Vedtaget
FAKTA OM P 3
Skrevet af: Thomas Huulbæk Titanium
Oprettet: 28.09.2011
Medstillere:
Jakob Ravnholt Schmidt
Morten Riber Zeuthen
Claus R. Frandsen
Richardt Radek Larsen
Bjarke Fisker
Jens Emborg
Marlene Skau Hansen
Stefan Huulbæk Andersen
Thomas Maltha Grønborg-Bendixen
Folketinget pålægger justitsministeren at trække bekendtgørelse nr. 103 af 10. april 1915 tilbage. Bekendtgørelsen indeholder et forbud mod at hejse andre flag i Danmark end Dannebrog.
Forbuddet bygger alene på en kongelig resolution af 7. juli 1854 og der er derfor ikke lovhjemmel til bekendtgørelsen.
Forslagsstillere mener samtidig, at bekendtgørelsen gør indgreb i borgernes frihed og ejendom. Men alene dét, at der ikke er lovhjemmel til bekendtgørelsen gør, at den skal trækkes tilbage.
For mig giver det ikke mening, at det skal være direkte forbudt at flage med andre nationers flag i Danmark. Samtidig er det dybt problematisk, at der er tale om en bekendtgørelse på baggrund af en resolution - altså, det er ikke en lov der bliver bekendtgjort som normalt. Folketinget har ikke vedtaget resolutionen og dermed har borgerne heller ikke.
For mig giver det ikke mening, at det skal være direkte forbudt at flage med andre nationers flag i Danmark. Samtidig er det dybt problematisk, at der er tale om en bekendtgørelse på baggrund af en resolution - altså, det er ikke en lov der bliver bekendtgjort som normalt. Folketinget har ikke vedtaget resolutionen og dermed har borgerne heller ikke.
Jeg synes at der både er noget der taler for og noget imod:
Hvad der taler for er at flagning med andre landes flag kan betragtes som en ytring og det derfor vil være en knægtelse af ytringsfriheden med et forbud.
Hvad der taler imod er at et flag tilkendegiver et ejendomsforhold lige som et skøde på en grund. Man må ikke bare slettet navnet på et skøde og
indsætte sit eget efter behag.
Stadig er jeg dog overbevist om, at der ikke er hjemmel i lovgivningen til bekendtgørelsen. Og det burde egentlig være nok til at trække bekendtgørelsen tilbage.
Hvis Folketinget derefter kan blive enige om, at en sådan bekendtgørelse har sin berettigelse, må de vedtage en lov indenfor de almindelige gældende regler.
Der er nu nok sponsorer til, at forslaget kan komme til debat og afstemning - tak til alle der ville være med til at sponsorere forslaget!
Indtil videre er forløbet gået efter planen for Parlamentets første forslag. Nu venter der en måneds debat og derefter en måneds debat og afstemning. Det er muligt, at disse tider skal justeres en anelse.
Afstemningen er nu åben og lukker den 27. december…
Forslaget blev vedtaget med 6 stemmer for og 5 stemmer imod.
Forslaget blev sendt til 179 medlemmer fra Folketinget og Pernille Skipper fra Enhedslisten synes det er et interessant forslag, og hun vil snakke med justitsministeren om det.
Der er kommet et “rigtigt” brev fra Justitsministeriet angående forslaget:
Der er endnu en udvikling i forslaget.