Så blev valget langt om længe overstået og borgerne kan med sindsro overlade samfundet til deres nye repræsentanter. Vi har fået syndsforladelse og skal først møde op igen om 1-2-3-4 år.
I denne omgang var der tale om et protestvalg af dimensioner. Vi har valgt som vi har valgt, fordi vi simpelthen var trætte af at se på de gamle repræsentanter og trætte af deres spil. Valget handlede mere om, hvem vi ikke ville have end dem vi gerne ville have og det var virkelig et valg mellem pest eller kolera - men som en ven sagde, så findes der jo en kur mod kolera. Det ved jeg så ikke helt, hvad jeg skal bruge til!
På den ene side håber jeg derfor på et hurtigt valg igen men på den anden side skal valget helst først komme, når vi har samlet de nødvendige underskrifter ind til opstilling til Folketinget.
Takketale
Jeg håber meget på, at blokpolitikken virkelig er død og begravet syv mil nede, men jeg er nok ikke den eneste, der tvivler. Men selv hvis det er sandt, så er det ikke noget der giver borgerne mere indflydelse. Én af de mere sigende aspekter af min tidligere undersøgelse, hvor jeg sendte mails til alle folketingsmedlemmer, er, at der var mange, der aldrig svarede. Hvordan bliver det muligt at få indflydelse, hvis dine repræsentanter ikke engang vil svare på din henvendelse? Endsige bare bekræfte, at de faktisk har modtaget den?
Derfor vil jeg gerne benytte lejligheden til at takke Per Clausen, Ulla Tørnæs, Jørgen Poulsen, Kim Christiansen, Birthe Rønn Hornbech, Morten Messerschmidt, Jonas Dahl, Christine Antorini, Per Dalgaard, Vibeke Grave, Michael Aastrup Jensen, Kristian Jensen, Søren Espersen, Bente Dahl, Pia Olsen Dyhr, Ole Hækkerup, Flemming Møller, Niels Helveg Petersen, Ole Vagn Christensen, Mads Rørvig, Karina Lorentzen Dehnhardt, Allan Lønborg, Kenneth Kristensen Berth, Julie Skovsby, Mark Thorsen, Pia Adelsteen, Hans Kristian Skibby og Ellen Trane Nørby. De svarede på min mail og tog dermed min henvendelse som borger alvorligt.
Arbejd Arbejd
De næste par uger skal Parlamentet.dk gøres klar til den nye folketingssamling. Der ligger en del programmeringsarbejde og jeg håber, at jeg kan nå det. Samtidig skal jeg simpelthen have omdesignet forsiden, så nye brugere ikke som det første mødes af to tons uoverskuelig tekst. *suk*
Én af de vigtigste nye funktionaliteter bliver muligheden for at fremsætte egne beslutningsforslag. Det er en vigtig test af, om vi kan få denne version af demokratiet til at fungere i praksis. Det kommer til at foregå sådan, at alle borgere kan fremsætte et beslutningsforslag. Når forslaget får nok sponsorer bliver det derefter sat til debat og til sidst stemmes der om forslaget. Hvis forslaget vedtages, så sender vi det videre til Folketingets ordførere indenfor området.
Det er selvfølgelig kun indtil vi har egne repræsentanter i Folketinget - i det tilfælde vil de så fremsætte forslaget til behandling i Folketinget.
Ahem…. jo unægteligt er velkomstsiden ikke nogen velkomstside…...så lidt smuksering ville være godt.
OG ang. valget, jo det var et valg mellem pest og kolera, men når man har haft den ene sygdom længe nok, så er al forandring god!
God arbejdslyst.
Ja, jeg håber at få tid til at arbejde på forsiden næste uge. Men igen må jeg lige udstøde et *suk*...
Jeg er dog blevet “færdig” med programmeringen til egne beslutningsforslag. Det skal selvfølgelig gennemtestes, men det foregår på følgende måde:
1) Bruger skriver forslag og begrundelser.
2) Bruger har én måned til at finde 9 sponsorer til forslag.
3) Forslag sættes til debat i én måned.
4) Forslag sættes til debat og afstemning i én måned.
5) Forslag der vedtages sendes i en pakke til MFerene med opfordring til at fremsætte det.
Du lød lidt lettere overbebyrdet lige der
Men forslagsdelen lyder da meget godt? - Måske bortset fra at det ikke bliver noget problem at finde 9 personer det er for et forslag når foreningens arbejde bliver støttet og fulgt af 100.000 mennesker?
Måske et eler andet %-mål for støtte istedet?
Ja, lige præcis - og ud fra det nuværende medlemstal og brugertal er det lige præcis 9
Det skal helt sikkert stige. Der er dog stor forskel på at stemme for et forslag og sponsorere et forslag. Det første er anonymt mens det andet er offentligt for ALTID!
Ok så pointen var at det skulle følge medlemstallet?
Lyder godt med sponsringen, ingen klager herfra.
Yes. Men hvilken promilledel/procentdel det skal være, må vi finde ud af hen af vejen.